Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. 2003 nr 32 poz. 262).
Zgodnie z treścią § 1 ust.1 obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica, natomiast przepisy tego rozporządzenia nie mówią nic o apteczce. Oznacza to, że kierowca prywatnego samochodu zarejestrowanego w Polsce i eksploatowanego na terytorium kraju nie ma obowiązku posiadania w samochodzie apteczki pierwszej pomocy.
Wybierając się jednak poza granice Polski warto sprawdzić, jakie przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia w samochodzie obowiązują na terytorium innego kraju, bo może się okazać, że apteczka będzie wymagana przez prawo i za jej brak możemy otrzymać mandat.
Wspomniane wyżej rozporządzenie wprowadza kilka wyjątków, kiedy apteczka jest obowiązkowym wyposażeniem. Zgodnie z przepisami obowiązek ten dotyczy takich pojazdów jak:
- autobusy,
- taksówki,
- samochody ciężarowe do przewozu osób poza kabiną kierowcy,
- pojazdy przeznaczone do nauki jazdy,
- pojazdy przeznaczone do egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania.
Chociaż w świetle prawa apteczka nie stanowi obowiązkowego wyposażenia prywatnego pojazdu, to jednak w samochodzie warto ją mieć. Pamiętajmy, że prawo nakłada na nas obowiązek udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadku, a wtedy apteczka może być niezbędna, aby tej pomocy udzielić. Sami też możemy znaleźć się w sytuacji, kiedy będziemy jej potrzebować.
Należy również zaznaczyć, że zgodnie z art. 2091 § 1. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U.1974 Nr 24 poz. 141) pracodawca jest obowiązany zapewnić środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Aby wywiązać się z tego obowiązku, pracodawca może np. wyposażyć samochód służbowy w apteczkę pierwszej pomocy.